neve has logged 351 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
X-Men: Days of Future Past

X-Men: Days of Future Past

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
X-Men: First Class

X-Men: First Class

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
X-Men: The Last Stand

X-Men: The Last Stand

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
X2

X2

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
X-Men

X-Men

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Great Performers: Horror Show

Great Performers: Horror Show

2017
×
Read the review Edit this entry  
27
Clown

Clown

2008
×
Read the review Edit this entry  
27
Zola

Zola

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spinners

Spinners

2014
×
Read the review Edit this entry  
27
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Loud House Christmas

A Loud House Christmas

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Legend of Tarzan

The Legend of Tarzan

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Goodbye Christopher Robin

Goodbye Christopher Robin

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flopsy Turvy

Flopsy Turvy

2018
×
Read the review Edit this entry  
05
Z for Zachariah

Z for Zachariah

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dundee: The Son of a Legend Returns Home

Dundee: The Son of a Legend Returns Home

2018
×
Read the review Edit this entry  
04
Australian Psycho

Australian Psycho

2016
×
Read the review Edit this entry  
04
Dreamland

Dreamland

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Whiskey Tango Foxtrot

Whiskey Tango Foxtrot

2016
×
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
James Acaster: Repertoire

James Acaster: Repertoire

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Infra Red Fred

Infra Red Fred

1993
×
Read the review Edit this entry