Pete has logged 172 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Immortals

Immortals

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Involuntary

Involuntary

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Je, tu, il, elle

Je, tu, il, elle

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Best Man Down

Best Man Down

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Louder Than Bombs

Louder Than Bombs

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
★★½
Edit this entry  
08
Black Moon

Black Moon

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Vacation

Vacation

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
La Cérémonie

La Cérémonie

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Peppermint Soda

Peppermint Soda

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Zero Days

Zero Days

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Unthinkable

Unthinkable

2010
×
★★
Edit this entry  
10
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Executive Decision

Executive Decision

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Chaos

Chaos

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Landscape Suicide

Landscape Suicide

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Bedroom Window

The Bedroom Window

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Woman Next Door

The Woman Next Door

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Women on the Verge of a Nervous Breakdown

Women on the Verge of a Nervous Breakdown

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sister

Sister

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Streetwise

Streetwise

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
04
I Want to Live!

I Want to Live!

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Superstar

Superstar

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Fast and the Furious

The Fast and the Furious

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Brick

Brick

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Tourist

The Tourist

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Swordfish

Swordfish

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Z

Z

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

The Decline of Western Civilization Part II: The Metal Years

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
02
World on a Wire

World on a Wire

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry