Pete has logged 34 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Polar

Polar

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Comedy

The Comedy

2012
×
★★★
Edit this entry  
24
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lost Honor of Katharina Blum

The Lost Honor of Katharina Blum

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Life Is Sweet

Life Is Sweet

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★
Edit this entry  
18
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★
Edit this entry  
17
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Virtuosity

Virtuosity

1995
×
Read the review Edit this entry  
15
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Down by Law

Down by Law

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lucky Number Slevin

Lucky Number Slevin

2006
×
★★½
Edit this entry  
14
Investigation of a Citizen Above Suspicion

Investigation of a Citizen Above Suspicion

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tag

Tag

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
★★★
Edit this entry  
11
The November Man

The November Man

2014
×
★½
Edit this entry  
10
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mortal Engines

Mortal Engines

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
The Virgin Spring

The Virgin Spring

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Time Bandits

Time Bandits

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stargate

Stargate

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Pelican Brief

The Pelican Brief

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Comfort of Strangers

The Comfort of Strangers

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★
Edit this entry  
03
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★★
Edit this entry  
01
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★
Edit this entry