• Dune

    ★★★★★

  • Mank

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★★

  • Gaza Mon Amour

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • The King

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★★

  • A Rainy Day in New York

    ★★★

  • Sawah

    ★★

  • Mary Queen of Scots

    ★★★½

  • High Life

    ★★½

  • Exterior/Night

    ★★★★

  • The Miseducation of Cameron Post

    ★★★

  • Wonder Wheel

    ★★★★½

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Mary Shelley

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★★

  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)

    ★★★★½

  • Hot Summer Nights

    ★★

  • The Disaster Artist

    ★★★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★★

  • Moana

    ★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • Blue Jay

    ★★★★

  • David Lynch: The Art Life

    ★★★½

  • Paterson

    ★★★★½

  • The Night Manager

    ★★★

  • Genius

    ★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★★★

  • De Palma

    ★★★

  • Hitchcock/Truffaut

    ★★★★

  • Brooklyn

    ★★★★

  • Mistress America

    ★★★★★

  • Over the Garden Wall

    ★★★★

  • Love, Rosie

    ★★½

  • While We're Young

    ★★★★½

  • Mommy

    ★★★★★

  • The Prophet

    ★★★★½

  • National Theatre Live: Coriolanus

    ★★★★

  • The Secret Life of Walter Mitty

    ★★★★

  • Jealousy

    ★★★½

  • The Double

    ★★★★

  • Frances Ha

    ★★★★★

  • Drive

    ★★★★

  • Melancholia

  • Poetry

    ★★★★★

  • Greenberg

    ★★★★

  • Leap Year

    ★★★

  • In Natural Colors

    ★★★★½

  • He's Just Not That Into You

    ★★★

  • Juno

    ★★★

  • Margot at the Wedding

    ★★★★

  • The Holiday

    ★★★★

  • The Lake House

    ★★★★★

  • Marie Antoinette

    ★★★★½

  • Pride & Prejudice

    ★★★★

  • Broken Flowers

    ★★★★

  • The Squid and the Whale

    ★★★★★

  • The Life Aquatic with Steve Zissou

    ★★★★

  • The Terminal

    ★★★★

  • Lost in Translation

    ★★★★

  • How to Lose a Guy in 10 Days

    ★★★½

  • The Royal Tenenbaums

    ★★★★½

  • Notting Hill

    ★★★★

  • Rushmore

    ★★★★

  • An Autumn Tale

    ★★★★★

  • Mr. Jealousy

    ★★★★

  • Destiny

    ★★★★★

  • Highball

    ★★½

  • A Summer's Tale

    ★★★★★

  • Kicking and Screaming

    ★★★★

  • The Bridges of Madison County