Nadia has logged 298 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Burrow

Burrow

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
I'm Your Woman

I'm Your Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Giant

Giant

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Princess Switch

The Princess Switch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Undoing

The Undoing

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Modern Romance

Modern Romance

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
My Brother's Wedding

My Brother's Wedding

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Heiress

The Heiress

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Holidate

Holidate

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mogul Mowgli

Mogul Mowgli

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sisters

Sisters

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Let's Scare Jessica to Death

Let's Scare Jessica to Death

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry