nad 🔪 has logged 40 entries for films during April 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
In This World

In This World

2002
×
★★½
Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Final Destination

The Final Destination

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Purge: Election Year

The Purge: Election Year

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Camp Rock 2: The Final Jam

Camp Rock 2: The Final Jam

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Camp Rock

Camp Rock

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Anaconda

Anaconda

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★½
Edit this entry  
14
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Stories We Tell

Stories We Tell

2012
×
Edit this entry  
14
Urban Legend

Urban Legend

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Hostiles

Hostiles

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Cult of Chucky

Cult of Chucky

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Curse of Chucky

Curse of Chucky

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★½
Edit this entry  
08
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Burning

The Burning

1981
×
★★★½
Edit this entry  
07
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

Don't Worry, He Won't Get Far on Foot

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Mary Magdalene

Mary Magdalene

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Child's Play 3

Child's Play 3

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Am Not Madame Bovary

I Am Not Madame Bovary

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Once Upon a Time in Anatolia

Once Upon a Time in Anatolia

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Salaam Cinema

Salaam Cinema

1995
×
★★
Edit this entry  
01
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry