joshua has logged 312 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Diamonds Are Forever

Diamonds Are Forever

1971
×
Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★
Edit this entry  
24
On Her Majesty's Secret Service

On Her Majesty's Secret Service

1969
×
★★★★
Edit this entry  
22
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
You Only Live Twice

You Only Live Twice

1967
×
★★
Edit this entry  
20
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★
Edit this entry  
13
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★½
Edit this entry  
12
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★
Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Luca

Luca

2021
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
The Eyes of Tammy Faye

The Eyes of Tammy Faye

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Cats

Cats

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★
Edit this entry  
26
Passing

Passing

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mary Poppins

Mary Poppins

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Ciao Alberto

Ciao Alberto

2021
×
Read the review Edit this entry  
17
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry