• Back to the Future

    ★★★★

  • Lost in America

    ★★½

  • The Shining

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★

  • Going Places

    ½

  • The Aristocats

    ★★★

  • The Graduate

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★½

  • One Hundred and One Dalmatians

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Breathless

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★★½

  • Rear Window

    ★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • City Lights

    ★★★★½