nancerrez has written 46 reviews for films rated ★★★½ .

  • Fear Street: 1666

    Fear Street: 1666

    ★★★½

    1666 > 1994 >> 1978
    P.s., that shot of possessed sam running across the mall to kill her girl was the funniest part of the whole trilogy
    #finallyfreedworstexperienceofmylife

    Anyways angry lesbians always win

  • Fear Street: 1994

    Fear Street: 1994

    ★★★½

    Mediocre story, great cast x


    I’m in love w Sam

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    I just think Florence Pugh >>>

  • Happiest Season

    Happiest Season

    ★★★½

    Funniest part of this is to see how many ppl from the queer community themselves hate on Abby 

    Rip <3

  • Macbeth

    Macbeth

    ★★★½

    Immensely watchable adaptation. Michael Fassbender and Marion Cotillard. That's it

  • Tenet

    Tenet

    ★★★½

    This feels like Inception but not as good, which for me boils down to two reasons. 1) The plot is more complex, and technical/visual gimmicks appear at times that may leave the audience in awe, but will most definitely add to their confusion. 2) Even for a Nolan film, the characterisation for certain characters (*coughs* female plot devices) are thinner than usual, which makes it that bit less engaging.

    That is assuming one didn't find the sound editing a problem. I did enjoy it still. Washington makes a fine, engaging protagonist. And my gay ass would enjoy Debicki in anything :')

  • The Farewell

    The Farewell

    ★★★½

    As a second gen Chinese immigrant who recently lost a grandparent to cancer, I see many parallels between Bili’s experience and myself, including some hilarious moments in the way people treat us when we go back. Awkwafina does a respectable job, though her brand of child-of-immigrant definitely veers a lot more on the “white side”. Zhao Shuzhen (nai-nai) is great and the ensemble cast is strong. 
     
    From my POV, which is probably more or less what this movie intends…

  • The Last Black Man in San Francisco

    The Last Black Man in San Francisco

    ★★★½

    Easily the most aesthetically stunning film I’ve watched so far this year. For me, there’s something incomparably mesmerising in the way dark skin glistens under lighting that knows how to capture them. The cinematography is bold but never excessive. The score was also an experience. What a feast for the eyes (and ears).

    Plot-wise, a very promising (and at times hilarious) first half turned into a muddle of ideas in the latter. Gentrification aside, other themes seemed vaguely addressed, and…

  • Rogue One: A Star Wars Story

    Rogue One: A Star Wars Story

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    One of these is not like the others






    As in:
    They really! Killed! Every! Body! In! The! Damn! Movie! Now that I respect

  • Better Days

    Better Days

    ★★★½

    You can’t make truly meaningful movies when the ending is already decided for you. It’s a decent effort nonetheless.

  • John Wick

    John Wick

    ★★★½

    Choppy, stylish, funny and no time for bullshit. This is the way to go for all popcorn action films from now on thx

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

    It’s shite but I liked it :/