• Plus One

  • I Am Easy to Find

    ★★★★★

  • Little

  • Shazam!

    ★★★

  • Us

    ★★★½

  • Booksmart

  • Long Shot

  • Captain Marvel

    ★½

  • Engaged

  • Varda by Agnès

    ★★★★★

  • Happy Death Day 2U

  • Isn't It Romantic

    ★½

  • Delphine and Carole

    ★★★★

  • Brittany Runs a Marathon

  • Blinded by the Light

    ★★★★

  • Knock Down the House

  • The Lego Movie 2: The Second Part

    ★★★★½

  • Romantic Comedy

  • The Farewell

    ★★★★

  • Late Night

  • The Kid Who Would Be King

    ★★★★★

  • Vice

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★

  • Instant Family

  • Bird Box

    ★★

  • On the Basis of Sex

    ★★

  • Ralph Breaks the Internet

  • The Trouble with You

  • Nappily Ever After

  • If Beale Street Could Talk

  • Wild Rose

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • This Changes Everything

    ★★★½

  • Consequences

  • Gloria Bell

  • The Hate U Give

  • At Eternity's Gate

  • Can You Ever Forgive Me?

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★½

  • The Favourite

    ★★★★½

  • A Simple Favor

    ★★½

  • In Safe Hands

    ★★★½

  • Like Father

  • The Spy Who Dumped Me

    ★★★

  • Swimming with Men

    ★★

  • Ant-Man and the Wasp

  • Hannah Gadsby: Nanette

    ★★★★★

  • Set It Up

    ★½

  • Incredibles 2

    ★★★½

  • Ocean's Eight

    ★★½

  • Nothing Like a Dame

    ★★★

  • The Seagull

    ★★

  • I Feel Pretty

    ½

  • Love, Gilda

    ★★★

  • Alex Strangelove

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★½

  • Period. End of Sentence.

  • Blockers

    ★★★

  • A Quiet Place

    ★★★

  • Support the Girls

    ★★★

  • Half Magic

  • Game Night

    ★★★½

  • Feminists: What Were They Thinking?

  • Love, Simon

    ★★

  • Puzzle

  • The Tale

    ★★★★★

  • Wildlife

  • Eighth Grade

    ★★★

  • Won't You Be My Neighbor?

    ★★★

  • Juliet, Naked

    ★½

  • Searching

    ★★★

  • Private Life

    ★★★★