• Galaxy Quest

    ★★★★

  • Bowfinger

    ★★★

  • Entrapment

  • Stepmom

  • Enemy of the State

    ★★★

  • Place Vendôme

    ★★

  • Mulan

  • Mercury Rising

    ★½

  • In & Out

    ★★★

  • Contact

  • Michael

    ★½

  • One Fine Day

  • The Mirror Has Two Faces

    ★★★

  • The English Patient

    ★★★

  • Matilda

  • I Shall Not Be Removed: The Life of Marlon Riggs

    ★★★

  • Beautiful Thing

    ★★★½

  • Fargo

  • Heat

  • The American President

  • The Celluloid Closet

  • Whisper of the Heart

    ★★★½

  • A Little Princess

    ★★★

  • French Kiss

    ★★

  • The River Wild

    ★★★

  • Muriel's Wedding

    ★★★★

  • Philadelphia

    ★★★★½

  • Six Degrees of Separation

    ★★½

  • Mrs. Doubtfire

  • The Remains of the Day

  • The Age of Innocence

    ★★★★★

  • Searching for Bobby Fischer

    ★★★

  • The Fugitive

  • Sleepless in Seattle

    ★★★★

  • What's Love Got To Do With It

    ★★★

  • Ocean Waves

  • Aladdin

  • Dracula

  • Honey, I Blew Up the Kid

  • Basic Instinct

  • Noises Off...

    ★★

  • Frankie and Johnny

  • Only Yesterday

    ★★★★★

  • Defending Your Life

    ★½

  • Misery

  • Postcards From the Edge

    ★★★½

  • The Grifters

  • The Witches

  • Paris Is Burning

    ★★★★★

  • Driving Miss Daisy

  • She-Devil

  • Looking for Langston

    ★★★★★

  • Kiki's Delivery Service

  • When Harry Met Sally...

  • Tongues Untied

    ★★★★★

  • Honey, I Shrunk the Kids

  • Cinema Paradiso

    ★★★★

  • Married to the Mob

    ★★★

  • A Fish Called Wanda

  • Big

  • Heartburn

    ★★½

  • A Room with a View

  • Desperately Seeking Susan

    ★★★½

  • Witness

    ★★

  • The Company of Wolves

    ★★★★

  • The So-Called Caryatids

  • Terms of Endearment

    ★★★★

  • Ulysse

  • On Golden Pond

  • Raiders of the Lost Ark

  • Kramer vs. Kramer

  • Lupin the Third: The Castle of Cagliostro