Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
05
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
'49–'17

'49–'17

1917
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Bewitched

Bewitched

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Barbarella

Barbarella

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Mommie Dearest

Mommie Dearest

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
50/50

50/50

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Weird Science

Weird Science

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ramona and Beezus

Ramona and Beezus

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Wife

The Wife

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Someone Great

Someone Great

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
What's Up, Doc?

What's Up, Doc?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Wine Country

Wine Country

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Revenge of the Bridesmaids

Revenge of the Bridesmaids

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry