• Zola

    Zola

    ★★★½

    A bold, unique movie about a wild journey. It's entertaining, funny, and visually pleasing but struggles with the narration.

  • The Forever Purge

    The Forever Purge

    ½

    The purge movies should be banned because of how bad they are.

  • Pig

    Pig

    ★★★★

    Pig is a very deep and melancholic movie about a man going through an existential crisis showcased through the quest for his stolen pig. The movie is very subtle and the pacing is kinda slow, we barely get any pieces of information about the character which makes the audience longing for more. It moves from the revenge genre and focuses more on the characters and their emotions. It's very well crafted, the editing is great and the performances are outstanding. It's a very immersive and emotional experience.

  • Space Jam: A New Legacy

    Space Jam: A New Legacy

    ★½

    Lebron's acting > Mj's acting
    Just another bad movie about family.

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★½

    Finally, Natasha getting closure. Well, it's fun, entertaining with an interesting story and good performances. It manages to get us emotionally involved throughout the story with the characters, not the best marvel but it does the job.

  • Children of Men

    Children of Men

    ★★★★★

    This film is breathtaking, it paints a disturbing and heartbreaking portrait of life even though it takes place in the near-future it's so realistic in a frightening way. The cinematography and the direction are exceptional, the acting is phenomenal. Everything about it is perfect.

  • Veronika Decides to Die

    Veronika Decides to Die

    ★★½

    Unlike the novel, it's based on. The movie is dull, inconsistent, and lacking in depth.

  • Kajillionaire

    Kajillionaire

    ★★★★

    Very weird and extremely depressing, I don't know why it was labeled as a comedy. Evan Rachel Wood is amazing and I'll be thinking about this one for a while.

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★½

    Definitely a masterpiece!

  • Luca

    Luca

    ★★★½

    This Pixar is simple yet so impactful. It's refreshing, adventurous, and visually gorgeous.

  • My Neighbor Totoro

    My Neighbor Totoro

    ★★★★

    So heartwarming and wholesome.

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★★★½

    This film is just magical and unique. it is portrayed in such a realistic way which makes it more appealing to the audience. the beginning of the relationship and how it evolved feels so natural and deep. The actors have an undeniable chemistry that makes it even more perfect.