Sort by

Nathan has logged 50 entries for films during March 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Battle at Big Rock

Battle at Big Rock

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Thief of Bagdad

The Thief of Bagdad

1940
×
★★★
Edit this entry  
30
India Song

India Song

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Edit this entry  
28
Pitch Perfect 3

Pitch Perfect 3

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Honey, I Shrunk the Kids

Honey, I Shrunk the Kids

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Tortoise and the Hare

The Tortoise and the Hare

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Loop

Loop

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Erin Brockovich

Erin Brockovich

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Toxic Avenger

The Toxic Avenger

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Maggie Simpson in Playdate With Destiny

Maggie Simpson in Playdate With Destiny

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tetsuo: The Iron Man

Tetsuo: The Iron Man

1989
×
★★★½
Edit this entry  
17
VHS Massacre: Cult Films and the Decline of Physical Media

VHS Massacre: Cult Films and the Decline of Physical Media

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
15
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Donkey Skin

Donkey Skin

1970
×
★★★
Edit this entry  
14
The Lost Prince

The Lost Prince

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Jason X

Jason X

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Thomas Crown Affair

The Thomas Crown Affair

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
From Up on Poppy Hill

From Up on Poppy Hill

2011
×
★★★
Edit this entry  
10
The Chess Players

The Chess Players

1977
×
★★½
Edit this entry  
09
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
In My Blood It Runs

In My Blood It Runs

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Leunig Fragments

The Leunig Fragments

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Biggest Little Farm

The Biggest Little Farm

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Miss Fisher and the Crypt of Tears

Miss Fisher and the Crypt of Tears

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trust

Trust

1990
×
★★★★
Edit this entry  
04
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Hunchback of Notre Dame

The Hunchback of Notre Dame

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Elevator to the Gallows

Elevator to the Gallows

1958
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Cabinet of Dr. Caligari

The Cabinet of Dr. Caligari

1920
×
★★★½
Edit this entry