nathankerce has logged 321 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
RoboCop 2

RoboCop 2

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Polyester

Polyester

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
8 Mile

8 Mile

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Period of Adjustment

Period of Adjustment

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Grosse Pointe Blank

Grosse Pointe Blank

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tombstone

Tombstone

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hook

Hook

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Noelle

Noelle

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars: The Clone Wars

Star Wars: The Clone Wars

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bad Santa

Bad Santa

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Four Weddings and a Funeral

Four Weddings and a Funeral

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Dog's Way Home

A Dog's Way Home

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Report

The Report

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry