RSS feed for Nathan Shapiro

Nathan Shapiro has logged 316 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
02
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★
Edit this entry  
25
The Kissing Booth 2

The Kissing Booth 2

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
High Heels

High Heels

1991
×
★★★★
Edit this entry  
22
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★½
Edit this entry  
21
Stay as You Are

Stay as You Are

1978
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Nineteen Eighty-Four

Nineteen Eighty-Four

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Two-Lane Blacktop

Two-Lane Blacktop

1971
×
★★★★
Edit this entry  
18
Wrong

Wrong

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sisters

Sisters

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
Speed Racer

Speed Racer

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Agent Cody Banks

Agent Cody Banks

2003
×
★★★
Edit this entry  
16
Big Fat Liar

Big Fat Liar

2002
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Hail Mary

Hail Mary

1985
×
★★★★
Edit this entry  
13
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Gloria

Gloria

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★½
Edit this entry  
11
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Edit this entry  
10
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
The Mask

The Mask

1994
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★½
Edit this entry  
09
Seconds

Seconds

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Beaver

The Beaver

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Invincibles

The Invincibles

1994
×
★★★½
Edit this entry  
05
Tell No One

Tell No One

2006
×
★★★½
Edit this entry  
04
Transit

Transit

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Family Romance, LLC

Family Romance, LLC

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sid & Nancy

Sid & Nancy

1986
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Father Frost

Father Frost

1964
×
★★★
Edit this entry  
29
Repo Chick

Repo Chick

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Shirley

Shirley

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Edit this entry