RSS feed for Nathan Shapiro

Nathan Shapiro has logged 45 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Repo Chick

Repo Chick

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Shirley

Shirley

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★
Edit this entry  
23
The League of Extraordinary Gentlemen

The League of Extraordinary Gentlemen

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★
Edit this entry  
20
Night Is Short, Walk on Girl

Night Is Short, Walk on Girl

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
18
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Living End

The Living End

1992
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Breaker Upperers

The Breaker Upperers

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
The Childhood of a Leader

The Childhood of a Leader

2015
×
★★
Edit this entry  
14
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Clockstoppers

Clockstoppers

2002
×
★★★½
Edit this entry  
14
Norbit

Norbit

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Ida

Ida

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Skiptrace

Skiptrace

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Exterminating Angel

The Exterminating Angel

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
Contempt

Contempt

1963
×
★★★
Edit this entry  
09
Godzilla

Godzilla

1998
×
★★★½
Edit this entry  
09
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hotel Monterey

Hotel Monterey

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Je, Tu, Il, Elle

Je, Tu, Il, Elle

1974
×
★★★½
Edit this entry  
07
Audition

Audition

1999
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Spellbound

Spellbound

2002
×
Read the review Edit this entry  
06
La Chambre

La Chambre

1972
×
Edit this entry  
06
Blow Up My Town

Blow Up My Town

1968
×
Edit this entry  
06
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Kung Pow: Enter the Fist

Kung Pow: Enter the Fist

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Creating Rem Lezar

Creating Rem Lezar

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

A Glimpse Inside the Mind of Charles Swan III

2012
×
★★
Edit this entry  
04
Juwanna Mann

Juwanna Mann

2002
×
★★★
Edit this entry  
04
Blow

Blow

2001
×
★★★
Edit this entry  
03
Gantz:O

Gantz:O

2016
×
★★★½
Edit this entry  
02
Olla

Olla

2019
×
Edit this entry  
01
Searching Eva

Searching Eva

2019
×
Edit this entry  
01
Bad Boys II

Bad Boys II

2003
×
★★★★
Edit this entry