Neil has logged 43 entries for films during November 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Spider's Stratagem

The Spider's Stratagem

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Year One

Year One

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
The Dreamers

The Dreamers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Sheltering Sky

The Sheltering Sky

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
Edit this entry  
23
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lincoln

Lincoln

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Dangerous Method

A Dangerous Method

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Before the Revolution

Before the Revolution

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Truth and Illusion: An Introduction to Metaphysics

Truth and Illusion: An Introduction to Metaphysics

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
100 Years of Japanese Cinema

100 Years of Japanese Cinema

1995
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
A Confucian Confusion

A Confucian Confusion

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Realm of the Senses

In the Realm of the Senses

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Twenty-Four Dollar Island

Twenty-Four Dollar Island

1927
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Musketeers of Pig Alley

The Musketeers of Pig Alley

1912
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Girl and Her Trust

The Girl and Her Trust

1912
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Moon

The Moon

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
10
9 Fingers

9 Fingers

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
The Image Book

The Image Book

2018
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
07
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Shadow

Shadow

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Cabiria

Cabiria

1914
×
Edit this entry  
06
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kabhi Haan Kabhi Naa

Kabhi Haan Kabhi Naa

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
05
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Chesty: A Tribute to a Legend

Chesty: A Tribute to a Legend

1976
×
Read the review Edit this entry  
03
Adam Sandler: 100% Fresh

Adam Sandler: 100% Fresh

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Other Side of the Wind

The Other Side of the Wind

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry