Nelson has logged 159 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
House

House

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Sinister 2

Sinister 2

2015
×
★★
Edit this entry  
26
Love

Love

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
RV

RV

2006
×
½
Edit this entry  
25
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Jungle Book

The Jungle Book

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Tag

Tag

2018
×
Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
Copycat

Copycat

1995
×
★★½
Edit this entry  
08
Overlord

Overlord

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Edit this entry  
02
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
Gifted

Gifted

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Arbitrage

Arbitrage

2012
×
★★½
Edit this entry  
22
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
½
Edit this entry  
20
The Salesman

The Salesman

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★
Edit this entry  
14
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
Edit this entry  
11
22 July

22 July

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★
Edit this entry  
08
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Detroit

Detroit

2017
×
★★½
Edit this entry  
24
Breaking the Waves

Breaking the Waves

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

2007
×
★★★½
Edit this entry  
08
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Shot Caller

Shot Caller

2017
×
★★★
Edit this entry  
06
Venom

Venom

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
04
One Hour Photo

One Hour Photo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
03
Body of Lies

Body of Lies

2008
×
★★½
Edit this entry  
01
The Circle

The Circle

2017
×
½
Edit this entry  
01
I Stand Alone

I Stand Alone

1998
×
★★★
Edit this entry  
01
Carne

Carne

1991
×
★★½
Edit this entry  
30
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Hold the Dark

Hold the Dark

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Edit this entry