seva has logged 214 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Soul

Soul

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brother 2

Brother 2

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brother

Brother

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
And Here's What's Happening to Me

And Here's What's Happening to Me

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Viy

Viy

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Rise of the Nutters

The Rise of the Nutters

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Local Hero

Local Hero

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
02
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
21 Jump Street

21 Jump Street

2012
×
★★★½
Edit this entry  
20
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
15
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Pumpkinhead

Pumpkinhead

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Playing It Cool

Playing It Cool

2014
×
Read the review Edit this entry  
08
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Alien³

Alien³

1992
×
★★★
Edit this entry  
07
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★½
Edit this entry  
28
Battlecreek

Battlecreek

2016
×
★★
Edit this entry  
27
Villains

Villains

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Save the Date

Save the Date

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Middleditch & Schwartz

Middleditch & Schwartz

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
12
The Apocalypse

The Apocalypse

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry