seva has logged 38 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Chronic

Chronic

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Animals with the Tollkeeper

Animals with the Tollkeeper

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Arbitrage

Arbitrage

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Incredible Hulk

The Incredible Hulk

2008
×
Read the review Edit this entry  
25
Made in Britain

Made in Britain

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Murder with Mirrors

Murder with Mirrors

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Murder in the Heartland

Murder in the Heartland

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Whatever We Do

Whatever We Do

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
Vincent & Theo

Vincent & Theo

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deceiver

Deceiver

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
No Way Home

No Way Home

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Jumpin' at the Boneyard

Jumpin' at the Boneyard

1991
×
Read the review Edit this entry  
17
Return to Waterloo

Return to Waterloo

1984
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Meantime

Meantime

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Franz Kafka's 'The Trial'

Franz Kafka's 'The Trial'

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Radiohead: In Rainbows – From the Basement

Radiohead: In Rainbows – From the Basement

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Franz Kafka's 'The Trial'

Franz Kafka's 'The Trial'

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coppers

Coppers

1988
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Metamorphosis

Metamorphosis

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Youth Without Youth

Youth Without Youth

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brother

Brother

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Hit

The Hit

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Perfect Husband

The Perfect Husband

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Rob Roy

Rob Roy

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

Rosencrantz & Guildenstern Are Dead

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
To Kill a Priest

To Kill a Priest

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Copkiller

Copkiller

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Contagion

Contagion

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Legend of 1900

The Legend of 1900

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry