Nova has logged 58 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Road to Wellville

The Road to Wellville

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Winchester

Winchester

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lego Batman Movie

The Lego Batman Movie

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gretel & Hansel

Gretel & Hansel

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ella Enchanted

Ella Enchanted

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
10
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Crip Camp: A Disability Revolution

Crip Camp: A Disability Revolution

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry