NerevarTheWise has logged 97 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Mandy

Mandy

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Aquaman

Aquaman

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Wind River

Wind River

2017
×
★★★½
Edit this entry  
26
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Se7en

Se7en

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rumble Fish

Rumble Fish

1983
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★
Edit this entry  
16
Fury

Fury

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hail, Caesar!

Hail, Caesar!

2016
×
★½
Edit this entry  
15
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★
Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Unfriended

Unfriended

2014
×
★★★
Edit this entry  
10
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mission: Impossible - Fallout

Mission: Impossible - Fallout

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
La La Land

La La Land

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Outsiders

The Outsiders

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★
Edit this entry  
28
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Edit this entry  
26
Venom

Venom

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miller's Crossing

Miller's Crossing

1990
×
★★½
Edit this entry  
23
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
Edit this entry  
22
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
The Game

The Game

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Color of Money

The Color of Money

1986
×
★★
Edit this entry  
06
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★
Edit this entry  
04
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Summer of 84

Summer of 84

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Creepshow

Creepshow

1982
×
★★½
Edit this entry  
16
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
You're Next

You're Next

2011
×
★★★
Edit this entry  
13
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Edit this entry  
03
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Edit this entry  
30
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★
Edit this entry  
24
Star Trek Into Darkness

Star Trek Into Darkness

2013
×
★★
Edit this entry