• Fantastic Planet

    ★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★★

  • Theatre of Blood

    ★★★★

  • The Vault of Horror

    ★★★★

  • The Heartbreak Kid

    ★★★★

  • Asylum

    ★★★★

  • The Last House on the Left

    ★★★½

  • Blacula

    ★★★½

  • Children Shouldn't Play with Dead Things

    ★★½

  • The Harder They Come

    ★★★½

  • The Godfather

    ★★★

  • Pink Flamingos

    ★★★★★

  • Silent Running

    ★★★½

  • What's Up, Doc?

    ★★★

  • Tales from the Crypt

    ★★★

  • Straw Dogs

    ★★★½

  • Bedknobs and Broomsticks

    ★★★½

  • And Now for Something Completely Different

    ★★★½

  • Let's Scare Jessica to Death

    ★½

  • The Million Dollar Duck

    ★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★½

  • The Beguiled

    ★★★½

  • A New Leaf

    ★★★½

  • The Blood on Satan's Claw

    ★★½

  • Blood Shack

    ★★

  • The Twelve Chairs

    ★★½

  • Performance

    ★★½

  • Even Dwarfs Started Small

    ★★★

  • Watermelon Man

    ★★★½

  • Putney Swope

    ★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★

  • The Swimmer

    ★★½

  • The Graduate

    ★★★

  • The Producers

    ★★★★

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

    ★★★½

  • Seconds

    ★★★½

  • Dr. Terror's House of Horrors

    ★★★

  • Goldfinger

    ★★★

  • The Masque of the Red Death

    ★★½

  • Two Thousand Maniacs!

    ★★★★

  • The Incredibly Strange Creatures Who Stopped Living and Became Mixed-Up Zombies!!?

    ★★

  • Children of the Damned

    ★★

  • The Critic

    ★★★½

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★

  • The Trial

    ★★★★½

  • House of Usher

    ★★★½

  • Village of the Damned

    ★★★½

  • Psycho

    ★★★★

  • The Shaggy Dog

    ★★★

  • Some Like It Hot

    ★★★½

  • House on Haunted Hill

    ★★★★

  • The Blob

    ★★

  • Touch of Evil

    ★★★★★

  • Plan 9 from Outer Space

    ★½

  • Marty

    ★★★½

  • Duck Amuck

    ★★★★★

  • Singin' in the Rain

    ★★★★

  • Neighbours

    ★★★★

  • Harvey

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • The Uninvited

    ★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★½

  • Freaks

    ★★★★

  • M

    ★★★★

  • The Man with Kaleidoscope Eyes

    ★★★★

  • Little Britain USA

    ★★★½