• The Woman in the Window

    ★½

  • The Call

    ★★½

  • Another Round

    ★★★½

  • One-Way to Tomorrow

    ★★

  • If Anything Happens I Love You

    ★★

  • The Hater

    ★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★½

  • Black Bear

    ★★★½

  • The Way We Are

    ★★½

  • Little Women

  • You've Got Murder

    ★★★

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

  • The Platform

    ★★★

  • Collective

    ★★★★

  • Joker

  • Uncut Gems

  • Marriage Story

  • Ready or Not

    ★★

  • The Lion King

  • Midsommar

  • Parasite

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★★

  • The Lighthouse

  • Chernobyl

    ★★★★★

  • Us

  • Booksmart

  • A Tale of Three Sisters

    ★★★½

  • Glass

  • Black Mirror: Bandersnatch

    ★★★

  • Mirage

    ★★½

  • Bird Box

  • Bohemian Rhapsody

  • The Haunting of Hill House

    ★★★★

  • Believe Me: The Abduction of Lisa McVey

    ★★½

  • Maniac

    ★★★★★

  • Suspiria

    ★★★★★

  • A Star Is Born

  • The Favourite

    ★★★

  • A Simple Favor

    ★★★★★

  • To All the Boys I've Loved Before

    ★★

  • Sharp Objects

    ★★★★★

  • American Woman

    ★★★

  • Ocean's Eight

    ★★★½

  • The Wild Pear Tree

    ★★★★

  • The House That Jack Built

    ★★★★★

  • Climax

    ★★★★★

  • Cold War

    ★★★

  • Love, Simon

  • Stranger in My Pocket

  • Hereditary

    ★★★★★

  • Eighth Grade

    ★★

  • Maze Runner: The Death Cure

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Happy Death Day

    ★★

  • Gerald's Game

    ★★★

  • I, Tonya

    ★★★½

  • The Ritual

    ★★

  • mother!

    ★★★★★

  • It

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • More

    ★★★½

  • Rough Night

    ★★

  • Good Time

    ★★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★½

  • Beauty and the Beast

  • Big Little Lies

    ★★★★★

  • Get Out

    ★★★