• Swagger

    ★★★½

  • The Conjuring 2

  • Train to Busan

  • The Wailing

  • Florence Foster Jenkins

    ★★★

  • Hush

  • Batman v Superman: Dawn of Justice

    ½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★

  • Zootopia

  • Deadpool

  • Hail, Caesar!

  • Tickled

    ★★★★★

  • Kung Fu Panda 3

    ★★½

  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World

  • Manchester by the Sea

    ★★★★

  • Hunt for the Wilderpeople

  • The Revenant

  • Star Wars: The Force Awakens

  • The Hateful Eight

  • Krampus

  • The Big Short

    ★★★½

  • Grasshopper

    ★★★½

  • S Is for Stanley

  • The Martian

    ★★★★★

  • The Visit

  • Spotlight

    ★★★★½

  • Anomalisa

    ★★★

  • Room

  • Regular Show: The Movie

    ★★★★

  • 7 Days in Hell

  • The Lobster

    ★★★★½

  • Ant-Man

  • Inside Out

    ★★★½

  • Jurassic World

  • Green Room

    ★★★½

  • Carol

    ★★★½

  • Thought Crimes

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Avengers: Age of Ultron

  • 45 Years

  • The Nightmare

  • The Wolfpack

  • The Witch

    ★★★½

  • World of Tomorrow

  • Ex Machina

    ★★★★½

  • Kingsman: The Secret Service

  • Over the Garden Wall

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★★

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    ★★★½

  • John Wick

  • Annabelle

  • Gone Girl

    ★★★½

  • Love & Mercy

    ★★★½

  • The Theory of Everything

    ★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • Goodnight Mommy

    ★★★½

  • The Imitation Game

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • As Above, So Below

    ★★★★

  • Guardians of the Galaxy

  • When Marnie Was There

  • The Normal Heart

    ★★★½

  • Foxcatcher

    ★★★

  • It Follows

  • Creep

  • The Lego Movie

  • The Grand Budapest Hotel

    ★★★★

  • Calvary

  • Boyhood

    ★★★★½

  • What We Do in the Shadows

    ★★★★★

  • The Babadook

  • Whiplash

    ★★★★★