• Amadeus

    ★★★★★

  • This Is Spinal Tap

  • Scarface

  • A Christmas Story

    ★★★★

  • Return of the Jedi

  • Possibly in Michigan

    ★★★★★

  • The Thing

    ★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★½

  • Poltergeist

    ★★★★

  • Raiders of the Lost Ark

  • Airplane!

    ★★★★

  • The Shining

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

  • Friday the 13th

  • Stalker

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Mad Max

  • Invasion of the Body Snatchers

    ★★★½

  • The Bead Game

    ★★★★★

  • Close Encounters of the Third Kind

    ★★★★½

  • House

    ★★★★½

  • Star Wars

  • Powers of Ten

  • Rocky

  • Carrie

    ★★★★

  • All the President's Men

  • Allegro Non Troppo

    ★★★½

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★

  • Hedgehog in the Fog

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★½

  • Jaws

  • Monty Python and the Holy Grail

    ★★★★

  • The Godfather: Part II

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★

  • Chinatown

  • The Conversation

  • The Exorcist

    ★★★★

  • Solaris

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

  • Walking

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★½

  • Planet of the Apes

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★

  • It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

  • The Hand

    ★★★★

  • Seven Up!

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • The Birds

    ★★★

  • La Jetée

  • Psycho

    ★★★★½

  • Eyes Without a Face

    ★★★★½

  • Vertigo

  • 12 Angry Men

  • Night and Fog

  • Rear Window

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Rashomon

    ★★★★★

  • Sunset Boulevard

  • Casablanca

  • Citizen Kane

  • Un Chien Andalou

  • Metropolis

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari