• Mortal Kombat

    Mortal Kombat

    ★★★

    I want like 10 more of these

  • Tokyo Drifter

    Tokyo Drifter

    ★★★

    I want a theme song too. 

    I barely followed the plot of this movie, but that didn’t stop this me from being throughly entertained.

  • Woman at War

    Woman at War

    ★★★★

    Quirky and cool! If I had a well dressed band following me around everywhere, I’d commit more echo terrorism too

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★½

    Andy Samberg was kinda funny in the 8th grade, but this short movie felt long.

    There were funny moments but it should have stayed as sketch comedy, no reason to make a full feature length here.

  • The Trial of the Chicago 7

    The Trial of the Chicago 7

    ★★

    Written by a Sorkin Bot AI algorithm, this movie goes through the motions of a 60’s court room drama with rote sepia tones over stylized black leather coats and sunglasses that Hollywood thinks everyone in the Black Panthers wore. It’s  simple to follow and watches more like a play. 80% of the scenes take place on a single set with overly dramatic caricatures dropping zingers and then pausing for the courtroom (and presumably also us) to gasp at the injustices…

  • Dark Star

    Dark Star

    ★★★

    Phenomenology’s Wikipedia page didn’t make any sense.

    Pretty sweet that jumping into hyperspace visually started here 🤙🏻

  • The Devils

    The Devils

    ★★★★★

    After Grandier picked up the alligator he had previously thrown out of a two story village house to parry an impending sword swipe, I knew this movie had upper echelon of star potential. The style, the story, the deliver, every scene out does the one before it without somehow jumping the shark. 

    And to boot I have next years halloween costume too, 70's Rockstar Priests are coming back baby

  • Near Dark

    Near Dark

    ★★★½

    It's tough not to love a good vampire movie with an 80s soundtrack. I'm also always here for happy endings

  • Insidious

    Insidious

    ★★★½

    The Conjuring took a little too much from this one.

  • The Taking of Pelham 1 2 3

    The Taking of Pelham 1 2 3

    ★★★½

    But did he accept the bribe??

  • The Texas Chain Saw Massacre

    The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

    Absolutely horrifying. I was disturbed all night, good job

  • The Addiction

    The Addiction

    ★★★½

    Sorry 'True Blood', but Ferrara did it first. We're all glad you quite the tar Ferrara.