• American Psycho

    American Psycho

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Patrick Bateman has the characteristics of so many rich men narcissistic and hates women but is also homophobic? The movie itself was good the character were all so horrid and self absorbed but what else do you expect from wall streets finest ? Anyone who relates to Patrick in any way whatsoever or thinks he’s slightly cool is a huge misogynistic but the movie was kinda funny too despite the gruesome killing

  • Coco

    Coco

    ★★★★

    The music was great the art was great …it made me laugh but cry at the end ( not to keen on the family is everything theme but that’s my family issues talking ) but so beautiful and heart warming

  • Loki

    Loki

    ★★★

    why would they ship loki with female loki rather then just make him gay ???????????

  • The Croods: A New Age

    The Croods: A New Age

    ★★★½

    why do i love kids films

  • Spies in Disguise

    Spies in Disguise

    ★★★½

    why was there romantic tension ???

  • Black Widow

    Black Widow

    ★★★½

    it was funny and endearing and i enjoyed it the characters were so fun and it was a classic marvel film but we finally got to see natasha in a new film but why did it have to be scarlett johansson ????

  • Alita: Battle Angel

    Alita: Battle Angel

    ★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    😟
    They killed the fucking dog ?!!!

  • Raya and the Last Dragon

    Raya and the Last Dragon

    ★★★★

    The animation was absolutely gorgeous and sometimes you’d think the movie was live action. The sound track was so good and the plot was well written. All of the quirky characters were so lovable and the humour in this movies was really enjoyable. i really liked this film

  • Fallen Angels

    Fallen Angels

    ★★★½

    it was a bizarre and dream like movie filled with many different types of scenes, some blurry some extremely clear , and some back and white. The movie had some strange characters who all were experiencing loneliness and disconnection. It was also very unhinged and quiet funny in a weird way.

  • The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    The Conjuring: The Devil Made Me Do It

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    It was a good film and it had its scary moments that leaves you on edge and makes you flinch. It focused more on the people the demon effected rather then the demon itself which was a fresh take in horror. however it never explicitly explained why these specific people were cursed or what the satanic lady was trying to achieve. But overall i enjoyed watching the film

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This movie is super unsettling and hard to watch but totally worth the watch! While watching it you also experience the time blindness and hallucinations that the main character felt. Both the main character and the person watching the film cannot differentiate what’s real from what’s not and i think that perfectly show cases the psychological essence of the film. The plot twist was amazing and completely unpredicted and the art and seamless transition were so good too. It confuses…

  • Kubo and the Two Strings

    Kubo and the Two Strings

    ★★★★

    The stop frame animation was stunning and the voice acting was great!! It also had timeless sort of humour. The story line and catchers were good and it had a bunch of wonderful quotes i’d like to remember. It’s a movie i think kids so should watch, it should be a classic