Ian West has logged 51 entries for films during November 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
His House

His House

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Mark of the Devil

Mark of the Devil

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Two Males for Alexa

Two Males for Alexa

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Substitute

The Substitute

1996
×
★★
Edit this entry  
27
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Silent Madness

Silent Madness

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Thanksgiving

Thanksgiving

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Evil of Frankenstein

The Evil of Frankenstein

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Disconnected

Disconnected

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Frankenstein's Army

Frankenstein's Army

2013
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
22
Shattered

Shattered

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dracula

Dracula

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Son of Dracula

Son of Dracula

1943
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Mystère

Mystère

1983
×
★★★½
Edit this entry  
20
Nothing Underneath

Nothing Underneath

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Felix the Ghost Breaker

Felix the Ghost Breaker

1923
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Dead Are Alive

The Dead Are Alive

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Detroit Rock City

Detroit Rock City

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★½
Edit this entry  
16
Teen Wolf

Teen Wolf

1985
×
★★★½
Edit this entry  
15
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Goke, Body Snatcher from Hell

Goke, Body Snatcher from Hell

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Cobra

Cobra

1986
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Don't Bother to Knock

Don't Bother to Knock

1952
×
★★★½
Edit this entry  
11
Violent Naples

Violent Naples

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Invincible Dragon

The Invincible Dragon

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★★★
Edit this entry  
09
Guinea Pig 6: Mermaid in the Manhole

Guinea Pig 6: Mermaid in the Manhole

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Folds of the Flesh

In the Folds of the Flesh

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Gozu

Gozu

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Queen - Live at Wembley Stadium

Queen - Live at Wembley Stadium

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Torment

Torment

2013
×
★★
Edit this entry  
07
Berkshire County

Berkshire County

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Blood Vessel

Blood Vessel

2019
×
★★
Edit this entry  
06
Deadtime Stories 2

Deadtime Stories 2

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Deadtime Stories

Deadtime Stories

2009
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Mother of Tears

The Mother of Tears

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Starcrash

Starcrash

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ænigma: Lucio Fulci and the 80s

Ænigma: Lucio Fulci and the 80s

2017
×
★★½
Edit this entry  
02
Psycho IV: The Beginning

Psycho IV: The Beginning

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry