greyfrantika has logged 366 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Brick

Brick

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
Tabu

Tabu

1931
×
★★★
Edit this entry  
27
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Thin

Thin

2006
×
★★½
Edit this entry  
25
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Faust

Faust

1926
×
★★★
Edit this entry  
24
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lost World

The Lost World

1925
×
★★½
Edit this entry  
22
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Edit this entry  
17
Nanook of the North

Nanook of the North

1922
×
★★½
Edit this entry  
16
The Lair of the White Worm

The Lair of the White Worm

1988
×
★★★
Edit this entry  
14
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sawdust and Tinsel

Sawdust and Tinsel

1953
×
★★★
Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
13
Dune

Dune

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Which Way Home

Which Way Home

2009
×
★★★
Edit this entry  
10
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Dickson Experimental Sound Film

Dickson Experimental Sound Film

1894
×
Edit this entry  
07
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
One Week

One Week

1920
×
★★★★
Edit this entry  
07
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★½
Edit this entry  
05
North Hollywood

North Hollywood

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
Roma

Roma

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kwaidan

Kwaidan

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spiral

Spiral

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ghoulies

Ghoulies

1984
×
Read the review Edit this entry  
29
Critters

Critters

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tales from the Hood

Tales from the Hood

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Howling

The Howling

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
November

November

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
Read the review Edit this entry  
24
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry