• Deliverance

    ★★★★

  • The Godfather

    ★★★★★

  • Silent Running

    ★★★★

  • Brother Sun, Sister Moon

    ★★★

  • Cabaret

    ★★★★★

  • A Clockwork Orange

    ★★★★★

  • Duel

    ★★★★

  • Bedknobs and Broomsticks

    ★★★★

  • The French Connection

    ★★★★★

  • The Last Picture Show

    ★★★★★

  • The Omega Man

    ★★★

  • The Devils

    ★★★★★

  • Willy Wonka & the Chocolate Factory

    ★★★★★

  • Punishment Park

    ★★★★★

  • The Aristocats

    ★★★

  • Love Story

    ★★★

  • Tora! Tora! Tora!

    ★★★

  • Patton

    ★★★★★

  • Captain Voyeur

    ★★★

  • Butch Cassidy and the Sundance Kid

    ★★★★★

  • The Wild Bunch

    ★★★★★

  • Midnight Cowboy

    ★★★★★

  • Easy Rider

    ★★★★★

  • Bambi Meets Godzilla

    ★★★★★

  • Once Upon a Time in the West

    ★★★★★

  • Walking

    ★★★★★

  • Night of the Living Dead

    ★★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Romeo and Juliet

    ★★★★

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Planet of the Apes

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • The Jungle Book

    ★★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★★

  • Electronic Labyrinth: THX 1138 4EB

    ★★★★

  • Marat/Sade

    ★★★★

  • Daisies

    ★★★★★

  • The Good, the Bad and the Ugly

    ★★★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★

  • Andrei Rublev

    ★★★★★

  • Manos: The Hands of Fate

    ★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Seconds

    ★★★★★

  • The Chase

    ★★★★

  • Doctor Zhivago

    ★★★★★

  • A Charlie Brown Christmas

    ★★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Fun in Balloon Land

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • A Hard Day's Night

    ★★★★★

  • The Masque of the Red Death

    ★★★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★★

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★★

  • The Sword in the Stone

    ★★★

  • The Great Escape

    ★★★★★

  • Cleopatra

    ★★★

  • The Leopard

    ★★★★★

  • The Birds

    ★★★★★

  • 8½

    ★★★★★

  • The Raven

    ★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★★

  • Lawrence of Arabia

    ★★★★★

  • Dr. No

    ★★★★

  • Harakiri

    ★★★★★

  • The Man Who Shot Liberty Valance

    ★★★★★

  • La Jetée

    ★★★★★

  • Judgment at Nuremberg

    ★★★★★

  • King of Kings

    ★★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★★

  • The Hustler

    ★★★★★

  • Viridiana

  • Yojimbo

    ★★★★★