• The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★★

  • Shadow of a Doubt

    ★★★★★

  • Der Fuehrer's Face

    ★★★★★

  • The Ox-Bow Incident

    ★★★★★

  • Jasper and the Haunted House

    ★★★★

  • The Dover Boys at Pimento University

    ★★★★★

  • Saludos Amigos

    ★★★

  • Bambi

    ★★★★★

  • To Be or Not to Be

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Fraidy Cat

    ★★★★

  • The Wolf Man

    ★★★★

  • How Green Was My Valley

    ★★★★

  • Dumbo

    ★★★★★

  • Hollywood Steps Out

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • The Thief of Bagdad

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★★★

  • The Great Dictator

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★★

  • Pinocchio

    ★★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★★

  • Peace on Earth

    ★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • The Lady Vanishes

    ★★★★★

  • Tell Your Children

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★

  • The Old Mill

    ★★★★★

  • I Love to Singa

    ★★★★★

  • Modern Times

    ★★★★★

  • Captain Blood

    ★★★★★

  • Top Hat

    ★★★★★

  • The Informer

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • Freaks

    ★★★★★

  • The Mummy

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★★

  • City Lights

    ★★★★★

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★★

  • The Skeleton Dance

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★★

  • The Circus

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The Gold Rush

    ★★★★★

  • The Lost World

    ★★★★

  • Safety Last!

    ★★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★★

  • The Kid

    ★★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • The Birth of a Nation

  • Gertie the Dinosaur

    ★★★★★

  • The Dancing Pig

    ★★★★

  • Electrocuting an Elephant

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Sallie Gardner at a Gallop

    ★★★★★

  • The Godfather Collection

    ★★★★★

  • Toy Story Collection

    ★★★★★

  • Baby Shark & More Kids Songs (Little Treehouse)

  • Indiana Jones Collection

    ★★★★

  • Back to the Future Collection

    ★★★★