Nick has logged 297 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
After the Thin Man

After the Thin Man

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Bugsy

Bugsy

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Love on the Run

Love on the Run

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Boxcar Bertha

Boxcar Bertha

1972
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Diner

Diner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Christmas in Connecticut

Christmas in Connecticut

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Holiday Affair

Holiday Affair

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Family Man

The Family Man

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
Read the review Edit this entry  
19
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Last Tycoon

The Last Tycoon

1976
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Man Who Came to Dinner

The Man Who Came to Dinner

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Man with the Golden Gun

The Man with the Golden Gun

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Poseidon Adventure

The Poseidon Adventure

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Our Dancing Daughters

Our Dancing Daughters

1928
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Big Combo

The Big Combo

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard 2

Die Hard 2

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Awful Truth

The Awful Truth

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
A View to a Kill

A View to a Kill

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Sound of Music

The Sound of Music

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The App That Stole Christmas

The App That Stole Christmas

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
05
12 Dates of Christmas

12 Dates of Christmas

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Kiss II

A Christmas Kiss II

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
A Christmas Kiss

A Christmas Kiss

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bad Day at Black Rock

Bad Day at Black Rock

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bugsy

Bugsy

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry