niceguys has logged 40 entries for films during May 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Legends of the Fall

Legends of the Fall

1994
×
★★★
Edit this entry  
30
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Source Code

Source Code

2011
×
★★★
Edit this entry  
30
What's Your Number?

What's Your Number?

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Before We Go

Before We Go

2014
×
★★★½
Edit this entry  
29
Gifted

Gifted

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Monuments Men

The Monuments Men

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
Thor

Thor

2011
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Iron Man 2

Iron Man 2

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Iron Man

Iron Man

2008
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Producers

The Producers

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★
Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kung Fury

Kung Fury

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Closer

Closer

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Beautiful Mind

A Beautiful Mind

2001
×
★★★★
Edit this entry  
14
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★½
Edit this entry  
13
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Charlie Bartlett

Charlie Bartlett

2007
×
★★½
Edit this entry  
06
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
04
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
03
How I Live Now

How I Live Now

2013
×
★½
Edit this entry  
03
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★½
Edit this entry  
02
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Angus, Thongs and Perfect Snogging

Angus, Thongs and Perfect Snogging

2008
×
Edit this entry  
01
If I Stay

If I Stay

2014
×
★★
Edit this entry  
01
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★½
Edit this entry