nick has logged 56 entries for films during July 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Wick

John Wick

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
When They See Us

When They See Us

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★½
Edit this entry  
27
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Serial Mom

Serial Mom

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Still Screaming: The Ultimate Scary Movie Retrospective

Still Screaming: The Ultimate Scary Movie Retrospective

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
Read the review Edit this entry  
23
The Kings of Summer

The Kings of Summer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Skate Kitchen

Skate Kitchen

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Barry

Barry

2016
×
★★★½
Edit this entry  
18
Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

Frankenstein's Monster's Monster, Frankenstein

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Crawl

Crawl

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
When They See Us

When They See Us

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Drop Dead Gorgeous

Drop Dead Gorgeous

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Species III

Species III

2004
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Species II

Species II

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Species

Species

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ali Wong: Hard Knock Wife

Ali Wong: Hard Knock Wife

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ali Wong: Baby Cobra

Ali Wong: Baby Cobra

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Katherine Ryan: Glitter Room

Katherine Ryan: Glitter Room

2019
×
★★★
Edit this entry  
06
Cold Pursuit

Cold Pursuit

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Coyote Ugly

Coyote Ugly

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
My Bloody Valentine

My Bloody Valentine

1981
×
★★½
Edit this entry  
04
Julie & Julia

Julie & Julia

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Edit this entry