• You Only Live Twice

    ★★½

  • Belle de Jour

    ★★★★

  • Casino Royale

  • Six Men Getting Sick

    ★★★

  • How the Grinch Stole Christmas!

    ★★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★½

  • Born Free

    ★★½

  • Black Girl

    ★★★★½

  • Thunderball

    ★★★

  • Faster, Pussycat! Kill! Kill!

    ★★★½

  • Repulsion

    ★★½

  • The Sound of Music

    ★★★★

  • Rudolph the Red-Nosed Reindeer

  • My Fair Lady

    ★★★★

  • Goldfinger

    ★★★

  • Mary Poppins

    ★★★★★

  • Strait-Jacket

    ★★★★

  • Charade

    ★★★★

  • From Russia with Love

    ★★½

  • Scorpio Rising

    ★★★

  • Jason and the Argonauts

  • The Birds

    ★★★½

  • To Kill a Mockingbird

  • What Ever Happened to Baby Jane?

    ★★★★½

  • Dr. No

    ★★★

  • Carnival of Souls

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★½

  • The Children's Hour

    ★★½

  • Night Tide

    ★★★½

  • The Little Shop of Horrors

    ★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • Peeping Tom

    ★★★

  • Suddenly, Last Summer

    ★★★★

  • House on Haunted Hill

    ★★½

  • Cat on a Hot Tin Roof

    ★★★½

  • Attack of the 50 Foot Woman

    ★★

  • Funny Face

    ★★★½

  • Journey to the Beginning of Time

  • It Came from Beneath the Sea

  • Godzilla

  • White Christmas

    ★★★★½

  • A Star Is Born

    ★★★½

  • Creature from the Black Lagoon

  • Gentlemen Prefer Blondes

    ★★★★

  • The Beast from 20,000 Fathoms

  • Sudden Fear

    ★★★★

  • All About Eve

    ★★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★½

  • The Red Shoes

    ★★★★

  • Fireworks

    ★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • Mildred Pierce

    ★★★½

  • National Velvet

  • Meet Me in St. Louis

    ★★★★½

  • Arsenic and Old Lace

    ★★★½

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★½

  • Cat People

    ★★★½

  • Holiday Inn

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Popeye the Sailor Meets Sindbad the Sailor

    ★★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★½

  • I Am a Fugitive from a Chain Gang

    ★★★★½

  • The Most Dangerous Game

  • Frankenstein

    ★★★★½

  • The Blue Angel

    ★★★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★½

  • Greed

    ★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • Broken Blossoms

    ★★½

  • The Birth of a Nation

    ½

  • A Trip to the Moon