nick peterson has logged 112 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thief

Thief

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Taking of Pelham 1 2 3

The Taking of Pelham 1 2 3

2009
×
★★★
Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Angst

Angst

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Come and Find Me

Come and Find Me

2016
×
★½
Edit this entry  
30
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Edit this entry  
03
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hide and Seek

Hide and Seek

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Intruder

The Intruder

2019
×
Read the review Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Enter the Void

Enter the Void

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Afterschool

Afterschool

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry