NickyD316 has logged 401 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inferno

Inferno

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Live by Night

Live by Night

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Why Him?

Why Him?

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Monster Calls

A Monster Calls

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Patriots Day

Patriots Day

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Passengers

Passengers

2016
×
Read the review Edit this entry  
17
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Collateral Beauty

Collateral Beauty

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
15
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bad Santa 2

Bad Santa 2

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Rules Don't Apply

Rules Don't Apply

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Allied

Allied

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lion

Lion

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miss Sloane

Miss Sloane

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Moana

Moana

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Bleed for This

Bleed for This

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Shut In

Shut In

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Almost Christmas

Almost Christmas

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Billy Lynn's Long Halftime Walk

Billy Lynn's Long Halftime Walk

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Loving

Loving

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Trolls

Trolls

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
American Pastoral

American Pastoral

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Keeping Up with the Joneses

Keeping Up with the Joneses

2016
×
Read the review Edit this entry  
21
Boo! A Madea Halloween

Boo! A Madea Halloween

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Ouija: Origin of Evil

Ouija: Origin of Evil

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jack Reacher: Never Go Back

Jack Reacher: Never Go Back

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
13th

13th

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry