Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Together Together

Together Together

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
The Searchers

The Searchers

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ray

Ray

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Amistad

Amistad

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Don Jon

Don Jon

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Omen

The Omen

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Wonder Boys

Wonder Boys

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Thesis

Thesis

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ishtar

Ishtar

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Children of Heaven

Children of Heaven

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Synchronic

Synchronic

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Babel

Babel

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Adventures of Robin Hood

The Adventures of Robin Hood

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Candidate

The Candidate

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dead Man Walking

Dead Man Walking

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Father

The Father

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Catch-22

Catch-22

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Heartbreak Kid

The Heartbreak Kid

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Diner

Diner

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nobody

Nobody

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
News of the World

News of the World

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mothlight

Mothlight

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Hoosiers

Hoosiers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry