Nico has logged 82 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Network

Network

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Life of Brian

Life of Brian

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bird Box

Bird Box

2018
×
Read the review Edit this entry  
29
Empire Records

Empire Records

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Black Mirror: Bandersnatch

Black Mirror: Bandersnatch

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Mars Attacks!

Mars Attacks!

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Way of the Gun

The Way of the Gun

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Overlord

Overlord

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Jackass Number Two

Jackass Number Two

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
First Man

First Man

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Venom

Venom

2018
×
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Tusk

Tusk

2014
×
Read the review Edit this entry  
10
American Honey

American Honey

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Locke

Locke

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Nun

The Nun

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Lost City of Z

The Lost City of Z

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Guess Who's Coming to Dinner

Guess Who's Coming to Dinner

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amy

Amy

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry