• In a Lonely Place

    ★★★★★

  • Cinderella

    ★★★½

  • The Third Man

    ★★★★★

  • Kind Hearts and Coronets

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★★

  • They Live by Night

    ★★★★

  • Black Narcissus

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Paisan

    ★★★★★

  • The Best Years of Our Lives

    ★★★★★

  • A Matter of Life and Death

    ★★★★★

  • The Murderers Are Among Us

    ★★★★★

  • Gilda

    ★★★½

  • Detour

    ★★★½

  • My Name Is Julia Ross

    ★★★½

  • Mildred Pierce

    ★★★★

  • Christmas in Connecticut

    ★★★★

  • Gaslight

    ★★★★½

  • At Land

    ★★★★

  • The Life and Death of Colonel Blimp

    ★★★★★

  • Meshes of the Afternoon

    ★★★★½

  • Bambi

    ★★★★

  • The Magnificent Ambersons

    ★★★★★

  • Yankee Doodle Dandy

    ★★★½

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Sullivan's Travels

    ★★★★★

  • Dumbo

    ★★★½

  • The Maltese Falcon

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Fantasia

    ★★★★★

  • The Grapes of Wrath

    ★★★★½

  • Pinocchio

    ★★★★

  • His Girl Friday

    ★★★★½

  • Gone with the Wind

    ★★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • Stagecoach

    ★★★★½

  • Holiday

    ★★★★

  • The Adventures of Robin Hood

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★½

  • Olympia Part One: Festival of the Nations

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★½

  • Grand Illusion

    ★★★★

  • Eternal Forest

    ★★½

  • Triumph of the Will

  • It Happened One Night

    ★★★★

  • Duck Soup

    ★★★★

  • 42nd Street

    ★★★½

  • The Blue Light

    ★★★★

  • M

    ★★★★★

  • Murder!

    ★★½

  • All Quiet on the Western Front

    ★★★★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★★

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★

  • Berlin: Symphony of a Great City

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★★

  • The Holy Mountain

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Kid

    ★★★★½

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • The Birth of a Nation

    ★★★★

  • A Trip to the Moon

    ★★★★★

  • Wallace & Gromit: Three Amazing Adventures

    ★★★★½