• Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★

  • Rocky

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

    ★★★★½

  • The Bourne Ultimatum

    ★★★★★

  • Groundhog Day

    ★★★★½

  • The Terminator

    ★★★★½

  • Life of Pi

    ★★★★½

  • The Hobbit: An Unexpected Journey

    ★★★½

  • Finding Nemo

    ★★★★★

  • The Sixth Sense

    ★★★★

  • Jaws

    ★★★★★

  • The Wizard of Oz

    ★★★★★

  • My Neighbor Totoro

    ★★★★½

  • Blade Runner

    ★★★★★

  • Batman Begins

    ★★★★

  • Indiana Jones and the Last Crusade

    ★★★★½

  • 2001: A Space Odyssey

    ★★★★★

  • Amadeus

    ★★★★★