Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Throw Away Your Books, Rally in the Streets

Throw Away Your Books, Rally in the Streets

1971
×
★★★★
Edit this entry  
28
Friends with Benefits

Friends with Benefits

2011
×
Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
Edit this entry  
21
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
Edit this entry  
20
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Sideways

Sideways

2004
×
★★½
Edit this entry  
13
13 Going on 30

13 Going on 30

2004
×
Edit this entry  
05
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Knocked Up

Knocked Up

2007
×
Edit this entry  
28
Barefoot in the Park

Barefoot in the Park

1967
×
Edit this entry  
23
Minari

Minari

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
Edit this entry  
10
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★½
Edit this entry  
08
Dreams Are Colder Than Death

Dreams Are Colder Than Death

2013
×
Edit this entry  
28
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★
Edit this entry  
27
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
20
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
Edit this entry  
16
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★½
Edit this entry  
14
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
Edit this entry  
14
To All the Boys: Always and Forever

To All the Boys: Always and Forever

2021
×
Read the review Edit this entry  
12
Police Story

Police Story

1985
×
Read the review Edit this entry  
10
Coda

Coda

2013
×
Edit this entry  
10
Ryuichi Sakamoto: Coda

Ryuichi Sakamoto: Coda

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
The Chaser

The Chaser

2008
×
Read the review Edit this entry  
03
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Edit this entry  
01
Martin Margiela: In His Own Words

Martin Margiela: In His Own Words

2019
×
★★★★
Edit this entry  
31
Flight

Flight

2012
×
Edit this entry  
30
The Change-Up

The Change-Up

2011
×
Edit this entry  
30
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★½
Edit this entry  
29
Honey

Honey

2003
×
Edit this entry  
29
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★★½
Edit this entry  
28
Clotheslines

Clotheslines

1982
×
Edit this entry  
26
Cameraperson

Cameraperson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Taking Lives

Taking Lives

2004
×
Edit this entry  
18
Fresh Dressed

Fresh Dressed

2015
×
Edit this entry  
18
A Picture of You

A Picture of You

2014
×
★★½
Edit this entry  
17
Beijing Haze

Beijing Haze

2008
×
Edit this entry  
16
The World

The World

2004
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Wonders

The Wonders

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Soul

Soul

2020
×
Edit this entry  
10
Westwood: Punk, Icon, Activist

Westwood: Punk, Icon, Activist

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
28 Days

28 Days

2000
×
Edit this entry  
07
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★½
Edit this entry  
03
Green Street Hooligans

Green Street Hooligans

2005
×
★½
Edit this entry  
01
The White Balloon

The White Balloon

1995
×
Edit this entry  
31
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
Read the review Edit this entry  
30
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★½
Edit this entry  
28
Things to Come

Things to Come

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry