‮كمثرة‬ has logged 49 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
Edit this entry  
25
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
Edit this entry  
24
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
Edit this entry  
24
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Coco

Coco

2017
×
Edit this entry  
23
The 8th Day of the Week

The 8th Day of the Week

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Hedgehog in the Fog

Hedgehog in the Fog

1975
×
Edit this entry  
22
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
Read the review Edit this entry  
22
Paperman

Paperman

2012
×
Edit this entry  
22
In-Shadow: A Modern Odyssey

In-Shadow: A Modern Odyssey

2017
×
Edit this entry  
22
Boy & the World

Boy & the World

2013
×
Edit this entry  
22
The Story of the Last Chrysanthemum

The Story of the Last Chrysanthemum

1939
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★
Edit this entry  
19
Figurant

Figurant

2019
×
Edit this entry  
19
Duck Amuck

Duck Amuck

1953
×
Edit this entry  
19
Destino

Destino

2003
×
★★★★
Edit this entry  
16
Phoenix

Phoenix

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Mighty River

The Mighty River

1993
×
Edit this entry  
10
Crac

Crac

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
10
All Nothing

All Nothing

1980
×
Edit this entry  
10
The Creation of Birds

The Creation of Birds

1972
×
★★★★
Edit this entry  
10
Nimic

Nimic

2019
×
★★★★
Edit this entry  
10
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
Edit this entry  
08
The Man Who Was Afraid of Falling

The Man Who Was Afraid of Falling

2011
×
Edit this entry  
08
Rapture

Rapture

1999
×
Edit this entry  
08
Zone

Zone

1995
×
Edit this entry  
08
Box

Box

1982
×
Edit this entry  
08
Thunder

Thunder

1982
×
Edit this entry  
08
Vincent

Vincent

1982
×
Edit this entry  
08
Love at First Sight

Love at First Sight

2010
×
Edit this entry  
08
Who's Hungry?

Who's Hungry?

2009
×
Edit this entry  
08
The Heart of the World

The Heart of the World

2000
×
Edit this entry  
08
Ghost

Ghost

1984
×
Edit this entry  
08
There's a Man in the Woods

There's a Man in the Woods

2014
×
Edit this entry  
08
A Brief History of John Baldessari

A Brief History of John Baldessari

2012
×
Edit this entry  
08
Isle of Flowers

Isle of Flowers

1989
×
Edit this entry  
08
La Belle Époque

La Belle Époque

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Imagine

Imagine

1987
×
Edit this entry  
07
Larisa

Larisa

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Tango

Tango

1981
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Hands of Bresson

Hands of Bresson

2014
×
Edit this entry  
07
At Land

At Land

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Weekends

Weekends

2017
×
Edit this entry  
07
Cocoon

Cocoon

1995
×
Edit this entry  
05
Mermaid

Mermaid

1997
×
Edit this entry  
05
She and Her Cat

She and Her Cat

1999
×
Edit this entry  
05
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Edit this entry  
05
The Man Who Planted Trees

The Man Who Planted Trees

1987
×
Edit this entry