holli has logged 362 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Monos

Monos

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★
Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Station Agent

The Station Agent

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Blue Jay

Blue Jay

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
20
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
Read the review Edit this entry  
14
Queen & Slim

Queen & Slim

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Green Ray

The Green Ray

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★½
Edit this entry  
08
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Young Adult

Young Adult

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Edit this entry  
28
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Documenteur

Documenteur

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Chico & Rita

Chico & Rita

2010
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mother

Mother

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry