holli has logged 38 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Edit this entry  
30
At Land

At Land

1944
×
Edit this entry  
29
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Buddies

Buddies

1985
×
★★★½
Edit this entry  
28
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★
Edit this entry  
28
Nathan for You: Finding Frances

Nathan for You: Finding Frances

2017
×
Read the review Edit this entry  
25
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
La Belle Noiseuse

La Belle Noiseuse

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Possession

Possession

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Boys State

Boys State

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Mainstream

Mainstream

2020
×
★★★
Edit this entry  
17
Nine Days

Nine Days

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
BLACKPINK: Light Up the Sky

BLACKPINK: Light Up the Sky

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ride Your Wave

Ride Your Wave

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Siao Yu

Siao Yu

1995
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
07
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
David Byrne's American Utopia

David Byrne's American Utopia

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry