• Looking for Grace

  • Spectre

  • Secret in Their Eyes

  • Heart of a Dog

  • The Man from U.N.C.L.E.

  • Fantastic Four

  • The Gift

  • Finders Keepers

  • Kung Fury

  • Mad Max: Fury Road

  • Unbranded

  • Stand by for Tape Back-up

  • Avengers: Age of Ultron

  • Detective Byomkesh Bakshy!

  • Man from Reno

  • Planetary

  • Theory of Obscurity: A Film About the Residents

  • Jonathan Demme Presents Made In Texas

  • The Invitation

  • Jupiter Ascending

  • The Visit: An Alien Encounter

  • The Nightmare

  • Above and Below

  • Blackhat

  • The Interview

  • Ex Machina

  • Taken 3

  • Kingsman: The Secret Service

  • Selma

  • American Sniper

  • Interstellar

    ★★★½

  • Lulú

  • Transatlantic

  • Inherent Vice

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Waste Land

    ★★★

  • Seth's Dominion

  • The Editor

    ★★½

  • The Theory of Everything

  • Nightcrawler

  • Spring

  • Mirage

    ★★★½

  • 99 Homes

  • The Imitation Game

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★★

  • Sin City: A Dame to Kill For

  • Tour de Force

  • Teenage Mutant Ninja Turtles

  • Guardians of the Galaxy

  • The Creeping Garden

  • Step Up All In

  • Violent

  • Cathedrals of Culture

    ★★★★½

  • Edge of Tomorrow

  • Clouds of Sils Maria

    ★★

  • Two Days, One Night

    ★★★★

  • Foxcatcher

  • Run

    ★★★★

  • How to Train Your Dragon 2

    ★★★½

  • Godzilla

  • Love and Terror on the Howling Plains of Nowhere

  • An Honest Liar

  • Double Happiness

  • Divergent

  • The Husband

  • Captain America: The Winter Soldier

  • The Immortalists

  • River of Fundament

  • The Grand Budapest Hotel

  • The Lego Movie

  • Hits

  • 20,000 Days on Earth