nikolai has logged 48 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Set It Up

Set It Up

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
½
Read the review Edit this entry  
05
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Beetlejuice

Beetlejuice

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Out Of My League

Out Of My League

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
He's All That

He's All That

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Silver Skates

Silver Skates

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
2012

2012

2009
×
½
Read the review Edit this entry  
24
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Body at Brighton Rock

Body at Brighton Rock

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
07
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Lodge

The Lodge

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
In the Tall Grass

In the Tall Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Teen Beach Movie

Teen Beach Movie

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Seven Pounds

Seven Pounds

2008
×
½
Read the review Edit this entry  
12
Australia

Australia

2008
×
Read the review Edit this entry  
11
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Sorcerer's Apprentice

The Sorcerer's Apprentice

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Seeking a Friend for the End of the World

Seeking a Friend for the End of the World

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ondine

Ondine

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
This Means War

This Means War

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Perfect Score

The Perfect Score

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Loki

Loki

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Is the Warmest Color

Blue Is the Warmest Color

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
08
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Onward

Onward

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★
Read the review Edit this entry