Niva has logged 297 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Shivers

Shivers

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Lake Mungo

Lake Mungo

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Descent

The Descent

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Dracula Has Risen from the Grave

Dracula Has Risen from the Grave

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Lust for a Vampire

Lust for a Vampire

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Insidious

Insidious

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Masque of the Red Death

The Masque of the Red Death

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Audition

Audition

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frankenhooker

Frankenhooker

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eating Raoul

Eating Raoul

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Gerald's Game

Gerald's Game

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
eXistenZ

eXistenZ

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Rabid

Rabid

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Crash

Crash

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Police Story

Police Story

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Vampire's Kiss

Vampire's Kiss

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Assault on Precinct 13

Assault on Precinct 13

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Farewell, My Lovely

Farewell, My Lovely

1975
×
★★★
Edit this entry  
27
Demonic

Demonic

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
2046

2046

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Edit this entry  
20
Slither

Slither

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
White of the Eye

White of the Eye

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Seconds

Seconds

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry